­

Pacientiem

Mātes mirstības rādītāji Latvijā ir vieni no augstākajiem Eiropā. Sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru tapusi infografika ar padomiem, lai grūtniecība noritētu droši!

Grāmatiņa "Gribu būt tētis"

 

Informatīvs buklets "Vēža savlaicīgai atklāšanai ieteicamās pārbaudes pa vecuma grupām sievietēm"

 

Informatīvs buklets "Sieviete un menopauze"

 

Informatīvs buklets "Saki vēzim - nē!"

SPKC informatīvie bukleti:

Gribu būt māmiņa

Mutes higiēna grūtniecības laikā

Zīdīšanas ABC

Kā nosargāt sava bērna dzīvību

Vecākiem par vakcināciju

Meitenes, puiši un pubertāte

Attiecības un veselība - mana atbildība!

Seksuāli transmisīvās infekcijas

HIV/AIDS, vīrushepatīta B un C profilakse

Padomi saskarsmē, komunikācijā un sadzīvē ar cilvēkiem ar dažādām psihiskām saslimšanām

Ja Tev ir atklāts vēzis

Ja Tavam tuviniekam ir atklāts vēzis

Kā pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža

Kā pasargāt sevi no krūts vēža ielaišanas

 

Informatīvs buklets "Aborts"

 

Sākas meiteņu vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi izraisošajiem HPV tipiem

No 2010. gada 1. septembra Latvijā tiek uzsākta valsts apmaksāta vakcinācijas programma 12 gadus vecām meitenēm pret HPV (Human Papilloma Virus). Šīs vakcinācijas mērķis ir nākotnē pasargāt jaunās meitenes – topošās sievietes un māmiņas – no dzemdes kakla vēža. Vakcīnas iekļaušanu Imunizācijas valsts programmā atbalstīja arī Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācija.

Dzemdes kakla vēzis ir nopietna slimība – Latvijā ik mēnesi vidēji 10 sievietes no tā mirst, bet vidēji 20 sievietēm tas tiek diagnosticēts. Šo slimību izraisa cilvēka papilomas vīrusa infekcija. Vīruss ir ļoti izplatīts un ar to inficējas, nonākot dzimumkontaktā ar cilvēku – šīs infekcijas nēsātāju. Neatkarīgi no iedzimtības, vecuma un ģimenei raksturīgām slimībām, šīs infekcijas risks rodas jau no pašām pirmajām seksuālajām attiecībām un saglabājas visu turpmāko sievietes dzīvi - lielākā daļa cilvēku kādā savas dzīves posmā ar to arī inficējas. Vairumā gadījumu šis vīruss neizraisa dzemdes kakla vēzi, jo organisma imūnā sistēma vīrusu iznīcina - diemžēl tas nenotiek visos gadījumos.

Pret šo vīrusu nav iespējams iegūt pietiekami spēcīgu dabīgo imunitāti - sākotnējā infekcija nepasargā no atkārtotas inficēšanās, tāpēc iespējams inficēties vēl un vēl. Nereti notiek tā, ka atkārtotas inficēšanās gadījumā organisms vienā brīdī vairs nespēj no šīs infekcijas atbrīvoties, tā kļūst nepārejoša un pamazām rada pirmsvēža izmaiņas dzemdes kakla šūnās, kas savukārt var attīstīties līdz ļaundabīga audzēja formai.

Dzemdes kakla vēža attīstība parasti norit ilgākā laika periodā: vidēji 10 - 20 gadus, tomēr audzējs var attīstīties arī viena vai divu gadu laikā. Piemēram, uzsākot dzimumdzīvi agri, meitene var inficēties ar kādu ļoti agresīvu augsta onkoloģiska riska cilvēka papilomas vīrusa tipu, kas izraisa dzemdes kakla pirmsvēža un vēža izmaiņas jau pēc gada vai diviem. Šādā īsā laika periodā parasti izveidojas adenokarcinomas, kas atrodas dziļāk dzemdes kakla audos un ir grūti konstatējamas ar onkocitoloģiskās uztriepes analīzes palīdzību (tas iespējams tikai ļoti vēlīni, kad ārstēšanas iespējas ir praktiski sarukušas līdz minimumam). Šo adenokarcinomu skaits pasaulē pieaug tieši jaunām sievietēm, turklāt izdzīvošanas iespējas ar šo vēža formu ir tikpat kā nereālas. No šīs vēža formas var pasargāt tikai vakcinācija, jo vakcīna darbojas tieši pret tiem HPV tipiem, kas ir arī galvenie adenokarcinomu izraisītāji.

Kāpēc tiek vakcinētas tieši jaunas, 12 gadus vecas meitenes?

Tāpēc, ka ir ļoti svarīgi vakcinēties vēl pirms dzimumattiecību sākuma. Lai gan Latvijā vairums meiteņu dzimumattiecības uzsāk ne ātrāk kā pirms 16 – 17 gadu vecuma sasniegšanas, vakcinācija tiek rekomendēta un veikta (arī Eiropā un pārējā pasaulē) agrāk – ar mērķi nodrošināt aizsardzību pret inficēšanos ar vīrusu iespējami savlaicīgi. Jaunajām meitenēm – topošajām sievietēm vakcinācija sniegs būtisku drošību un pārliecību par to, ka viņas varēs dibināt ģimenes, radīt bērnus un nodzīvot pilnvērtīgu un skaistu pieaugušas sievietes dzīvi, nebaidoties HPV infekcijas riskiem un sekām – pirmsvēža vai vēža saslimšanām.

Lielākajā daļā Rīgas skolu šī vakcinācija tiks veikta skolās. Pirms potēšanās meitenēm tiks iedota piekrišanas veidlapa, kas jāparaksta viņu vecākiem – atbalstot vai noraidot viņas vakcināciju. Bez vecāku piekrišanas neviena meitene potēta netiks.

Ārpus Rīgas, meiteņu vakcinācija pārsvarā notikspie ģimenes ārsta. Meitenes vecāki var interesēties paši, bet vari arī gaidīt, kad ģimenes ārsts pats piezvanīs. Vakcinācijas noteikumos rakstīts: ārstniecības personas vai vakcinācijas iestādes pienākums ir laikus informēt pacientus par vakcinācijas nepieciešamību.

Programmas ietvaros meitenes tiks vakcinētas ar vakcīnu Cervarix, kas tika izraudzīta valsts iepirkuma procedūras rezultātā. Vakcīna tiek ievadītaaugšdelma muskulī. Būtiskākās blaknes, kas patiešām ir novērotas un konstatētas praksē, ir neliels apsārtums un jutīgums injekcijas vietā vienu vai divas dienas. Tās spekulācijas ar sarežģītām komplikācijām ir aplamas un nekorektas un nav balstītas uz pierādījumiem. Pašlaik nav zinātniski pamatotu un praksē balstītu pierādījumu, ka šai vakcīnai būtu nopietnas blaknes. Pagaidām nav arī pierādījumu tam, ka revakcinācija būs nepieciešama.

Papildu informācija:

www.lic.gov.lv

www.cervarix.lv

www.visamsievietem.lv

Pacientu tiesību likums