­

Atjaunots ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas protokols

Atjaunots Ultrasonogrāfijas protokols:

1. Ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas protokols;

2. Ginkekoloģiskās ultrasonogrāfijas protokols - saīsinātā versija.

Darba grupa: dr. Larisa Antonova, dr. Dace Ezeriņa, dr. Dace Matule, asoc.prof. Natālija Vedmedovska un dr. Inga Vēvere

 

Klīniskās rekomendācijas "Dzemdību indukcija un grūtniecības atrisināšana II trimestrī"

Asoc.prof. Annas Miskovas vadībā autoru grupa ir izstrādājusi klīniskās rekomendācijas "DZEMDĪBU INDUKCIJA UN GRŪTNIECĪBAS ATRISINĀŠANA II TRIMESTRĪ"

Autori: prof. Dace Rezeberga, dr. Līva Ķīse, dr. Guna Bārtule, dr. Zane Rostoka, dr. Anna Pentjugova

Tulkotas vadlīnijas: "ISUOG prakses vadlīnijas (atjauninātas): rutīnas augļa II trimestra ultrasonogrāfijas izmeklējuma veikšana"

Pieejams tulkojums ISUOG vadlīnijām: "ISUOG Practice Guidelines (updated): performance of the routine mid-trimester fetal ultrasound scan" - 

ISUOG prakses vadlīnijas (atjauninātas): rutīnas augļa II trimestra ultrasonogrāfijas izmeklējuma veikšana

Tulkojumu no angļu valodas veica prof. Anna Miskova, prof. N. Vedmedovska, A. Šibalova (2023. gada janvārī).

Vadlīnijas latviešu valodā atrodamas šeit: Vadlīnijas

Vadlīnijas orģinālvalodā atrodamas šeit: Gudelines

Sexually Transmitted Infections Clinical Practice Guidelines (CDC, 2021)

Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC) ir publicējis klīniskās vadlīnijas seksuāli transmisīvo infekciju ārstēšanā.

 

Asociācijas sēdes ieraksts "Prenatālā diagnostika" no 28.10.2021.

Valsts organizētā dzemdes kakla vēža skrīninga sniegšanas nosacījumi izmantojot šķidruma citoloģijas metodi

No 2021. gada 1. jūnija, lai nodrošinātu efektīvu dzemdes kakla vēža skrīningu un diagnostiku ar augsti jūtīgu metodi, ir mainīta dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes un diagnostikas metode. Citoloģiskās uztriepes izmeklējumu no dzemdes kakla un mugurējās velves aizstājot ar šķidruma citoloģiju.

Veicot izmaiņas dzemdes kakla vēža izmeklējuma metodē, līdz 31.12.2021. tiek noteikts pārejas periods, kad būs iespējams veikt gan citoloģiskās uztriepes izmeklējumu, gan šķidruma citoloģiju. Ar 01.01.2022. būs iespējams veikt tikai šķidruma citloģiju!

Iepzīties ar Valsts organizētā dzemdes kakla vēža skrīninga sniegšanas nosacījumiem, izmantojot šķidruma citoloģijas metodi, varat šeit: Valsts organizētā dzemdes kakla vēža skrīninga rīcības algoritms

Lai sniegtu informāciju par pareizu šķidruma citoloģijas materiāla paņemšanu un paraugu paņemšanas īpatnībām grūtniecēm, sievietēm ar plašu transformācijas zonu, dziļi lokalizētu transformācijas zonu, Veselības ministrija sadarbībā ar vienu no nozares vadošajām speciālistēm Dr.med. Janu Žodžiku ir izstrādājusi videomateriālu ārstiem "Dzemdes kakla šķidruma citoloģijas parauga paņemšana".
Video materiāls ir pieejams ŠEIT


Vadlīnijas: "Skriešanas atsākšana pēcdzemdību periodā - vadlīnijas medicīnas, veselības un fitnesa profesionāļiem"

Latvijas Fizioterapeitu Asociācija ir ieguldījusi darbu, lai iztulkotu vadlīnijas "Skriešanas atsākšana pēcdzemdību periodā - vadlīnijas medicīnas, veselības un fitnesa profesionāļiem".
Pašlaik nav nacionālu/starptautisku vadlīniju, kas veselības jomā strādājošajiem speciālistiem nodrošinātu standartizētu pieeju darbā ar sievietēm, kuras vēlas atsākt skriešanu pēc bērna piedzimšanas. Muskuloskeletālās sāpes, urīna nesaturēšana, vēdera taisno muskuļu diastāze (Diastasis recti) (Blyholder et al. 2016) un iegurņa orgānu noslīdējums (POP) ir bieži sastopamas problēmas sievietēm pēcdzemdību periodā, kas atsākušas skriešanu.

Ar vadlīnijām varat iepazīties šeit: Skriešanas atsākšana pēcdzemdību periodā

Infografikas pdf formātā atrodamas šeit: Info1 un Info2

Atjaunotas rekomendācijas COVID-19 vakcinācijai grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā

Atjaunotas rekomendācijas COVID-19 vakcinācijai grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā. Rekomendācijas izstrādātas, pamatojoties uz starptautiski atzītu profesionālo asociāciju un zinātniskajā vidē vadošo viedokli nosakošo organizāciju pašlaik definētajām rekomendācijām, kā arī uz atzītu zinātnisku izdevumu publicētiem pētījumu datiem. Šī ir rekomendāciju 2., aktualizētā versija. Pētījumi un datu apkopojumi par Covid-19 ietekmi uz grūtnieču un jaundzimušo veselību, kā arī par dažādiem vakcinācijas aspektiem turpinās, līdz ar to rekomendācijas pēc nepieciešamības tiks mainītas vai pilnveidotas atbilstoši jaunākajiem atzinumiem.

Ar atjaunotajām rekomendācijām COVID-19 vakcinācijai grūtniecības un krūts zīdīšanas laikā varat iepazīties šeit: Grūtnieču vakcinācija pret Covid-19

Rekomendāciju autori: Santa Markova - ginekoloģe, dzemdību speciāliste , IVP locekle; Vija Veisa - ginekoloģe, dzemdību speciāliste; Prof. Dace Rezeberga - ginekoloģe, dzemdību speciāliste; Prof. Dace Zavadska - IVP priekšsēdētāja, infektoloģe.

FIGO's "The Global Library of Women’s Medicine"

Starptautiskā Ginekologu un dzemdību speciālistu federācija (FIGO) turpina profesionālo attīstību. The Global Library of Women’s Medicine piedāvā jaunu globālu veselības programmu "WELFARE OF WOMEN"!
Viens no būtiskiem piedāvājumiem ir 50 sēriju turpinājums tiešsaistes mācību grāmatai "Sieviešu medicīnas sējumi". Tās galvenais mērķis ir sniegt ekspertu viedokli un  pastāvīgi atjauninātas tiešsaistes vadlīnijas visā dzemdniecības un ginekoloģijas jomā.
Šobrīd pirmie 15 sērijas sējumi dzemdniecībā ir publicēti un pieejami lasīšanai bez maksas!
Katrā grāmatas nodaļā lasītājiem ir pieejama tiešsaistes apmācība (pareizi atbildot uz daudzatbilžu jautājumiem) ir iespēja saņemt FIGO tālākizglītības punktus!

Visa informācija atrodama šeit: GLOWM

Rekomendācijas par SARS-CoV-2 infekcijas un Covid-19 epidemioloģiju, diagnostiku, klīniskajām norisēm un komplikācijām

Izstrādātas rekomendācijas ārstiem par SARS-CoV-2 un Covid-19!
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Universitātes (LU) pētnieki izstrādājuši rekomendācijas par SARS-CoV-2 infekcijas un Covid-19 epidemioloģiju, diagnostiku, klīnisko norisi, komplikācijām un profilaksi. Darba grupas vadītāji bija RSU profesore Ludmila Vīksna un LU asociētā profesore Ieva Tolmane, un tajā piedalījās 36 dažādu nozaru speciālisti.

Izstrādātās rekomendācijas aplūkojamas šeit: Rekomendācijas ārstiem par SARS-CoV-2